Słuchawki nauszne są zdrowsze i bardziej higieniczne

Słuchawki a zdrowie – jakie słuchawki są najzdrowsze?

Słuchanie muzyki to jedna z nielicznych rozrywek, której – dzięki słuchawkom – możemy oddawać się w każdym miejscu i o każdym czasie. Nie od dziś wiadomo, że od wyboru odpowiednich słuchawek zależy jakość dźwięku oraz nasza wygoda, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że źle wybrane słuchawki, zwłaszcza jeśli korzystamy z nich przez kilka godzin dziennie, mogą mieć niekorzystny wpływ również na nasze zdrowie! Jakie słuchawki są zatem najlepsze dla zagorzałych melomanów, którzy przy okazji pragną zadbać o jakość swoich bębenków i przez długi czas cieszyć się doskonałym słuchem?

 

Zagrożenia związane z używaniem słuchawek

 

Przede wszystkimi pamiętajmy, że nawet najbezpieczniejsze i najlepszej jakości słuchawki mogą uszkodzić słuch, jeżeli słuchamy muzyki zbyt głośno. W tym wypadku warto zaufać producentom urządzeń mobilnych i odtwarzaczy, którzy coraz częściej montują w swoich produktach specjalną funkcję ostrzegającą o możliwym uszkodzeniu słuchu w przypadku, kiedy chcemy podkręcić głośność. Dodatkowo szukając “zdrowych” słuchawek warto sięgać po takie, w których przetwornik jest oddalony od ucha. W ten sposób dźwięk nie trafia bezpośrednio do wnętrza przewodu słuchowego. Co do samej “kultury” słuchania – lepiej nie próbować zakłócić przy użyciu słuchawek dźwięków z otoczenia. Jeżeli potrzebne są nam słuchawki izolujące od dźwięków tła, lepiej od razu wybrać model z odpowiednimi właściwościami wygłuszającymi. W ten sposób nawet słuchając muzyki stosunkowo cicho, będziemy oddzieleni od tego, co dzieje się naokoło. Ta funkcja jest przydatna zwłaszcza jeżeli lubimy czytać, uczyć się lub pracować poza domem, w miejscach publicznych!

 

Douszne czy nauszne – jakie słuchawki wybrać?

 

Kolejny problem to dokanałowe czy douszne? Słuchawki dokanałowe mają liczne zalety – są niewielkie i wygodne w transporcie, stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Niestety, ich nadmierne stosowanie, zwłaszcza jeśli nie są najwyższej jakości, może doprowadzić do uszkodzenia słuchu! Dodatkowym problemem jest fakt, że tego typu słuchawki nie są specjalnie higieniczne. W naszym uchu znajduje się cała masa bakterii i drobnoustrojów, których wprowadzanie do kanału słuchowego raczej nie sprzyja zachowaniu idealnego słuchu na długie lata. Zwłaszcza, jeśli lubimy “dzielić się” muzyką z innymi! Z punktu widzenia naszego zdrowia, dużo lepsze są słuchawki nauszne, które nie tylko w mniejszym stopniu ingerują w nasz słuch, ale dodatkowo są o wiele bardziej higieniczne. Ich minusem są niestety niezbyt kompaktowe wymiary. Nawet najmniejsze słuchawki nauszne zajmują więcej miejsca i są bardziej podatne na uszkodzenia w trakcie transportu niż dowolne słuchawki douszne.

słuchawki douszne są praktyczne, ale lepiej nie używać ich zbyt długo

Z perspektywy użytkownika, który dba zarówno o swój słuch, jak i wygodę, najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch par słuchawek, nausznych i dousznych, z których nauszne będą przeznaczone do użytku “stacjonarnego” – niekoniecznie jedynie w domowym zaciszu, sprawdzą się też w bibliotece czy kawiarni, a douszne możemy zabierać ze sobą w podróże lub używać w trakcie uprawiania sportu. Pamiętajmy jednak przede wszystkim o tym, żeby kupować słuchawki dobrej jakości i unikać tanich słuchawek oraz tych dodawanych w pakiecie do telefonów komórkowych czy odtwarzaczy mp3. Bogaty wybór doskonałych jakościowo słuchawek, zarówno dousznych jak i nausznych, znajdziesz na stronie Philips.pl.

Słuchawki a zdrowie – jakie słuchawki są najzdrowsze?
4 (80%) 4 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *