słuchawki nauszne

Jak dbać o słuchawki

Wszyscy wiemy, że o słuchawki należy dbać. I prawdopodobnie dlatego, że ta wiedza jest tak powszechna, najczęściej po roku użytkowania większość słuchawek przypomina obraz nędzy i rozpaczy. Zanim jednak zaczniemy narzekać na jakość nowoczesnej elektroniki i obwiniać o krótką żywotność sprzętu producentów, którzy zlecają tworzenie swojego towaru specjalistom z krajów Dalekiego Wschodu, przyjrzyjmy się uważnie temu, jak sami postępujemy z naszymi słuchawkami.

Rzeczy, które wszyscy robimy, a robić nie powinniśmy

Rzucane byle jak na stolik, zdejmowane jedną ręką lub w ogóle poprzez pociągnięcie kabla. Zwijane w kłębuszek i wrzucane do torby razem z butami. Beztrosko zostawiane na słońcu, w samochodzie na noc lub wyciągane na romantyczny jogging w deszczu. Niestety, wszystkie te czynności sprawiają, że nasze słuchawki powolutku tracą cierpliwość, aż w końcu zaliczają śmierć techniczną. Rzadko kiedy jednak robimy uczciwy rachunek sumienia i przyznajemy się do winy. Zrzucamy całą odpowiedzialność na niską jakość sprzętu oraz niedostatecznie utalentowanych Azjatów.

A przecież wystarczy odrobinę zadbać o słuchawki i okazać im elementarny szacunek. Będą służyć nam jeszcze długo po okresie upływu gwarancji!

Jak przedłużyć żywotność słuchawek

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że kabel słuchawek – niezależnie od tego, czy są to słuchawki nauszne czy douszne, nie znosi brutalnego traktowania. Idealnie byłoby, gdybyśmy zawsze trzymali go w pozycji wyprostowanej, jednak wiadomo, że nie jest to możliwe – zwłaszcza w przypadku słuchawek „wyjściowych”. Dlatego przy okazji zakupu słuchawek zainwestujmy również w specjalne etui, w którym będziemy transportować nasz sprzęt. Dzięki temu zagięcia na kablu będą robione w tych samych miejscach. Dodatkowo po powrocie do domu powinniśmy od razu nasze słuchawki wyjąć i rozprostować. W przypadku słuchawek nausznych warto zakupić specjalny stojak, który pomoże zachować odpowiedni kształt nausznic. Przy słuchawkach dousznych w zupełności wystarczy niewielki haczyk.

Jak zakładać, jak zdejmować

Druga sprawa to dbanie o to, JAK używamy naszych słuchawek. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że przed sięgnięciem po słuchawki douszne powinniśmy wyjąć z uszu wszystkie kolczyki – uwaga ta tyczy się zarówno pań jak i panów. W ten sposób przysłużymy się nausznicom, słuchawek, które nie zostaną pozaciągane, porysowane czy uszkodzone w jakiś inny sposób. Druga sprawa to sposób zakładania i zdejmowania słuchawek – musimy pamiętać, że ani pałąk, ani kabel nie są z gumy, dlatego aplikacja słuchawek do lub na uszy powinna odbywać się z pełnym poszanowaniem ich naturalnego kształtu. Po skończonym użytkowaniu słuchawki oczywiście odwieszamy na wspomniany wcześniej stojak lub, po uprzednim luźnym zwinięciu kabla, chowamy do etui.

Dodatkowo raz na jakiś czas powinniśmy słuchawki przeczyścić. Nie chodzi tutaj tylko o sam sprzęt, ale również o nasze zdrowie! Na słuchawkach gromadzi się kurz, zanieczyszczenia z powietrza, pot, łój, resztki podkładu i inne mniej lub bardziej organiczne substancje. Dlatego tak często, jak to możliwe, należy delikatnie oczyścić nausznice czy gumeczki znajdujące się w słuchawkach dokanałowych, a sam sprzęt odłożyć do wyschnięcia – oczywiście nie na słońcu!

Tak traktowane słuchawki powinny przetrwać lata! Jeżeli nie jesteście pewni, jak pielęgnować słuchawki albo szukacie nowego sprzętu (o który oczywiście zadbacie z należytą czułością), wiele ciekawych artykułów znajdziecie na stronie Philips.pl.

Słuchawki nauszne są zdrowsze i bardziej higieniczne

Jak dbać o słuchawki
5 (100%) 1 vote

One Comment

  • Asia napisał(a):

    Bardzo cenne porady jak konserwować słuchawki. Nigdy na ten temat nie myślałam i potem zdziwienie dlaczego się tak szybko psuły, szczególnie kabelki. Od dzisiaj mam mocne postanowienie poprawy i mam nadzieję, że moje nowe słuchawki do pracy wytrzymają dużo dłużej niż poprzednie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *